Udha e Zemrës


Teotihuacan (Tetihuakan): Qytet I Modeluar sipas Kozmosit

Këtu mund të shfrytëzoni rastin të shkruani për misteriet apo fenomenet që ekzistojnë sot në botë.
Rregullat e Forumit
Forumi “Udha e Zemrës” ka për synim të reflektojë vetëm me një pasqyrë pozitive tek lexuesit. Pra shprehja e mendimit pozitivë është prioriteti numër një I këtij forumi. Pa u futur në detaje ne besojmë se “fjala” ka fuqi jashtëzakonishtë të madhe prandaj duam që ajo të bartë një fuqi pozitive gjatë të gjitha shprehjeve të saj. Duhet të pajtohemi, duke u shprehur në mënyrë pozitive, me mospajtimet që I kemi. Fjala e mirë ka aromë të këndshme, fjalës së keqe I vie era e keqe. Fjala është ajo që i reflekton një imazh pozitivë ose negativë burimit të saj, në këtë rast forumit. Prandaj me rregullorën e këtij forumi ndalohen shprehjet me qëllim ofendues siq janë fyerjet, provokimet, përdorimi I fjalëve banale, shprehja në mënyrë cinike, përulja, c’fardo shprehje direkte e urrejtjes ndaj atyre që mendojnë ndryshe, si dhe propaganda fetare.
Ndalohen shkrimet me tendenca përcarëse, akuzimet, paragjykimet dhe kërcënimet.

Ju faleminderit për mirëkuptim

Teotihuacan (Tetihuakan): Qytet I Modeluar sipas Kozmosit

Postnga Admin2 » E Mërkurë Nëntor 30, 2011 11:53 pm

Piramidat mahnitëse të Teotihuakan ngriten lartë mbi rrafshnaltën e Meksikës jo large nga Qyteti I Meksikës. Për shumë kohë ishte menduar që ishin ndërtuar nga Aztekët, por piramidat në fakt janë produktë I një populli të panjohur që I kishin ndërtuar shekuj më pare, para se Aztekët të vendoseshin në atë regjion. Piramidat janë vetëm një pjesë e një qyteti të zgjeruar I dizajnuar të jetë një reflektim perfektë I qiellit.


Edhe sot ka shumë pyetje pa përgjigje: nuk e dime as emrin origjinalë të Teotihuakan e as kush e ka ndërtuar qytetin, e as cka inspirojnë këto piramida fenomenale. Ajo cka është e sigurtë është se ndërtuesit e këtij qyteti ishin zotërues të arkitekturës me njohuri precize të trupave qiellorë, se Teotihuakan është me të vërtetë një riprodhim I një pjese të hapësirës qiellore. Në vitin 1970, engjinieri Amerikan Hugh Harleston I studijoi madhësitë e ndërtesave dhe lidhjet që kishin njëra me tjetrën dhe erdhi në përfundim se dimenzionet e orbitave të Merkurit, Afërditës, Tokës, Marsit, Jupiterit, Saturnit, Uranusit, Neptunit dhe Plutos – planete që ishin zbuluar në vitet 1846 dhe 1930 – ishin ridizajnuar në mënyrë të përpiktë sipas planit të qytetit.

Teotihuakan është një model perfekt I sistemit tonë solar!
Kushdo që e njeh veten e njeh Zotin e tij
Avatari i antarit
Admin2
Site Admin
 
Poste: 144
Antarësuar: E Premte Nëntor 20, 2009 1:16 am
Vendodhja: USA

Kthehu tek Misterie

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor

cron