Udha e Zemrës


Jeta Ashtu Si Nuk e Dimë …. Në Tokë - Zbulim i Ri

Studime shkencore.
Rregullat e Forumit
Forumi “Udha e Zemrës” ka për synim të reflektojë vetëm me një pasqyrë pozitive tek lexuesit. Pra shprehja e mendimit pozitivë është prioriteti numër një I këtij forumi. Pa u futur në detaje ne besojmë se “fjala” ka fuqi jashtëzakonishtë të madhe prandaj duam që ajo të bartë një fuqi pozitive gjatë të gjitha shprehjeve të saj. Duhet të pajtohemi, duke u shprehur në mënyrë pozitive, me mospajtimet që I kemi. Fjala e mirë ka aromë të këndshme, fjalës së keqe I vie era e keqe. Fjala është ajo që i reflekton një imazh pozitivë ose negativë burimit të saj, në këtë rast forumit. Prandaj me rregullorën e këtij forumi ndalohen shprehjet me qëllim ofendues siq janë fyerjet, provokimet, përdorimi I fjalëve banale, shprehja në mënyrë cinike, përulja, c’fardo shprehje direkte e urrejtjes ndaj atyre që mendojnë ndryshe, si dhe propaganda fetare.
Ndalohen shkrimet me tendenca përcarëse, akuzimet, paragjykimet dhe kërcënimet.

Ju faleminderit për mirëkuptim

Jeta Ashtu Si Nuk e Dimë …. Në Tokë - Zbulim i Ri

Postnga Admin2 » E Enjte Dhjetor 02, 2010 9:52 pm

Sot në ora 2:00 pm NASA doli me një deklaratë publike.

Elementi arsen e zëvendëson elementin fosfor në disa organizma. Fosfori është njëri nga elementet esenciale të jetës ..- së bashku me karbonin, hydrogjenin, nitrogjenin, oksigjenin dhe sulfurin.

Fosfori gjendet në DNA të organizmave/gjallesave për të cilat ne kemi njohuri. Pra tani thuhet se disa organizma në vend që ta kenë DNA me material fosfori e kanë me arsen.
Kushdo që e njeh veten e njeh Zotin e tij
Avatari i antarit
Admin2
Site Admin
 
Poste: 144
Antarësuar: E Premte Nëntor 20, 2009 1:16 am
Vendodhja: USA

Re: Jeta Ashtu Si Nuk e Dimë …. Në Tokë - Zbulim i Ri

Postnga Admin2 » E Enjte Dhjetor 02, 2010 9:55 pm

Ja shkurtimisht se cka thuhet me një artikull:

Sekreti I NASA’s jashtë më në fund: Shkencëtarët thanë se ata kishin detyruar që mikrobet nga një liqe I Kalifornisë të bëhen arsenike. Kjo deklaratë është aq shumë radikale saqë disa kemistë nuk janë të gatshëm të besojnë.

Në qoftë se ky deklarim është I vërtetë, mund ti japë peshë idesë se jeta ashtu si ne e njohim nuk është e vetmja jetë që mund të zhvillohet. Organizma me një biokemistri krejtësisht të huaj mund të dalin nga ndonjë planet I largët, apo ndoshta në hënën e Saturnit, Titanin, apo ndoshta edhe këtu në Tokë.

“Zbulimi ynë është një përkujtim se jeta ashtu si ne e njohim mund të jetë shumë më fleksibile sesa që në zakonisht e imagjinojmë.” Felisa Wolfe-Simon, një astrobiologe në U.S. Geological Survey, tha në deklaratën e saj nga Universiteti Shtetërorë I Arizonës (ASU) kur I shpalli rezultatet. Wolfe-Simon është autorja kryesore e gazetës që I raportoi zbulimet, që janë publikuar sot në internet nga journal Science.

Katër vite më parë, derisa studionim në ASU, Wolfe-Simon propozoi se disa organizma në kushte ekstreme mund të adaptohen që të përdorin arsen në vend të fosforit. Fosfori është njëri nga elementet esenciale të jetës ..- së bashku me karbonin, hydrogjenin, nitrogjenin, oksigjenin dhe sulfurin. Arseni që është menjëherë pas fosforit në tabelën periodike, është helmues pikërisht sepse mund ta zëvendësojë fosforin në biomolekula.
Kushdo që e njeh veten e njeh Zotin e tij
Avatari i antarit
Admin2
Site Admin
 
Poste: 144
Antarësuar: E Premte Nëntor 20, 2009 1:16 am
Vendodhja: USA


Kthehu tek Shkencë

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor

cron